Aktualności | Babski akcent w drodze po tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Do ambasadorów Gliwic dołącza Małgorzata „ZGonia” Michalik

Małgorzata „ZGonia” Michalik

Fot. UM w Gliwicach

Babski akcent w drodze po tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Do ambasadorów Gliwic dołącza Małgorzata „ZGonia” Michalik

Опубликовано: 25.06.2026 / Раздел: Sport 

Prezeska Fundacji Szprychówka prowadzącej „Babską Korbę” – ogólnopolską społeczność stworzoną z myślą o kobietach, które chcą jeździć na rowerze. Prywatnie Gliwiczanka i wielka miłośniczka jazdy na rowerze szosowym, która każdą wolną chwilę spędza na dwóch kołach. Tegoroczne grono ambasadorów Gliwic w drodze po tytuł Rowerowej Stolicy Polski zamyka Małgorzata „ZGonia” Michalik.

Rodzice mówią, że zaczęłam jeździć na trzech kółkach. Swój pierwszy triathlon zrobiłam jeszcze na rowerze górskim, na którym jeździłam w sumie bardzo długo. Później zaczęła się miłość do szosy, a było to przynajmniej 12 lat temu. Śmieję się, że zaczęłam jeździć na szosie, zanim to się zrobiło modne – opowiada Małgorzata „ZGonia” Michalik, która rower traktuje nie tylko jako środek transportu, ale też sposób na spędzanie wolnego czasu.

Na rowerze jeżdżę dla przyjemności i żeby załatwić na mieście jakieś drobne sprawy. Natomiast w wolnym czasie każdą chwilę staram się poświęcać na jazdę na rowerze. Daje mi to sprawność fizyczną, wydolność i ogromną przyjemność. To świetny odpoczynek od codziennego zgiełku – zwłaszcza, gdy jadę np. przez las. Mam swoją ulubioną trasę, którą nazywam klasykiem bojszowskim. Wyjeżdżam z domu, lecę na Sośnicowice, przelatuję przez Bojszów i wracam przez Brzezinkę do domu. Minimalna trasa, jaką pokonuję, ma 42 kilometry, ale jak tylko mogę, to ją rozszerzam. Jednak moją pasją jest jazda po górach, więc więcej tras mogę polecić w okolicy Bielska-Białej czy Szczyrku. Wiem, jak się zmęczyć – dodaje ZGonia, która jest również prezeską Fundacji Szprychówka prowadzącej „Babską Korbę” – ogólnopolską społeczność zrzeszającą kobiety i zachęcającą je do jazdy na rowerze.

„Babska Korba” powstała 6 lat temu, żeby wsadzać dziewczyny na rowery. Jej założycielką jest Alina Kilian, która miała misję, aby więcej dziewczyn jeździło. Jeszcze kilka lat temu jeździłam głównie sama. Nie było community, w którym mogłabym pojeździć w grupie. Jak były peletony, to wiadomo – sami faceci. Ciężko było dotrzymać im tempa, bo nasze różnice fizyczne są niezaprzeczalne i dziewczyny nie wiedziały, jak zacząć. Te czasy minęły. Dzisiaj jeździ bardzo dużo dziewczyn – niektóre mocno i szybko, co widać po naszej gliwickiej „Babskiej Korbie”. To jest wspaniałe, że się tak rozkręciły. Naszym celem jest, żeby mogły jeździć, aby startowały w zawodach i jeździły daleko. Kierunkiem jest też ultrakolarstwo, czyli dystanse powyżej 500 km, po 1000 km. Chcemy, żeby dziewczyny wiedziały, jak pokonać taki dystans bez wsparcia na wyścigach, które są takim małym życiem w tydzień – aby poczuły moc, wiarę w siebie i sprawczość, którą to daje – podsumowuje.

Ty też możesz dołączyć do wyzwania!

Wystarczy, że pobierzesz aplikację mobilną Aktywne Miasta, którą będziesz włączać przed rozpoczęciem każdej rowerowej przejażdżki i wyłączać po jej zakończeniu.

Tylko do końca czerwca miasta i gminy uczestniczące w akcji rywalizują o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Liczy się każdy kilometr przejechany dla Gliwic. 

Do tej pory nasze miasto zajmuje 33. miejsce w rankingu z wynikiem ponad 529 punktów i niespełna 89 tysięcy przejechanych kilometrów. Aby dostać się do czołówki, potrzebujemy Waszej pomocy – zostało naprawdę niewiele czasu!

Kręć kilometry i wymieniaj je na unikatowe przypinki

Dodatkową motywacją do kręcenia kilometrów dla Gliwic mogą okazać się wyjątkowe odznaki, będące nagrodą za pokonanie wyznaczonych dystansów.

Do zdobycia są 3 przypinki:

  • za przejechanie 50 km – przypinka z czerwonym rowerem typu składak,

  • za przejechanie 350 km – przypinka z zieloną miejską damką,

  • za przejechanie 550 km – przypinka z żółtym rowerem szosowym.

Do końca czerwca kręcimy kilometry, rejestrując przejazdy w aplikacji. Z kolei przypinki można odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na terenie Centrum Przesiadkowego przy ul. Składowej 8a aż do końca lipca. Aby odebrać odznakę, wystarczy pokazać aplikację Aktywne Miasta z przejechanymi kilometrami.

Ponadto 5 najlepszych rowerzystek i 5 najlepszych rowerzystów otrzyma miejskie zestawy upominkowe, zawierające m.in. plecaki na laptopy czy bidony rowerowe.

Jak dołączyć do rywalizacji i kręcić kilometry dla Gliwic?

  • Pobierz i zainstaluj na smartfonie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (dla systemu Android lub IOS)

  • Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Publiczne” zaznacz „Trening RSP dla Miast”.

  • Kliknij „Dołącz”, a następnie wybierz Gliwice z listy dostępnych miast.

  • Wybierz rodzaj grupy, do której chcesz dołączyć (w przypadku użytkowników indywidualnych jest to „Grupa ogólna”) i kliknij „dołącz”.

  • Gotowe – teraz możesz kręcić z nami kilometry dla Gliwic. Wystarczy, że przed przejażdżką wybierzesz z menu „Aktywność”, klikniesz „Start”, a po zakończeniu jazdy przytrzymasz przycisk „Stop”. 

Szczegółowe informacje na temat akcji dostępne są na stronie https://aktywne.miasta.pl/

Do zobaczenia na trasie i w rankingu aplikacji! (ml)