fot. G. Czaplicki / Silent Heroes
AGAT świętuje 15-lecie. Wojskowi komandosi zapraszają Gliwiczan na lotnisko
Veröffentlicht: 26.06.2026 / Abschnitt: Dzieje się Karta MieszkańcaJedna z elitarnych jednostek polskich Wojsk Specjalnych otworzy się dziś na mieszkańców. 26 czerwca na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego Jednostka Wojskowa AGAT będzie świętować 15-lecie działalności. W programie znalazły się m.in. defilada, skoki spadochronowe, pokazy sprzętu oraz rodzinny piknik. Wstęp jest wolny.
To rzadka okazja, by zobaczyć z bliska żołnierzy, wyposażenie i codzienną specyfikę jednostki, która na co dzień pozostaje niedostępna dla osób z zewnątrz.
Defilada, spadochroniarze i wojskowe wyzwania
Obchody rozpoczną się już o godz. 9.00 zawodami wysiłkowo-strzeleckimi AGAT Challenge, które potrwają do godz. 16.00. Rodzinny piknik zaplanowano w godz. 13.00–18.00. Na uczestników będą czekać statyczne pokazy sprzętu wojskowego, stoiska promocyjne oraz strefa dla najmłodszych z dmuchańcami, torem przeszkód i animatorami.
Głównym punktem uroczystości będzie apel o godz. 16.00, po którym odbędzie się defilada. Zaplanowano również pokaz skoków spadochronowych.

Ruchem w rejonie lotniska będzie kierować wojskowa regulacja. Organizatorzy proszą, by przyjechać z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wydarzenie zostało objęte patronatem prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki.
Piętnaście lat służby
Jednostka Wojskowa AGAT od 1 lipca 2011 roku wchodzi w skład Wojsk Specjalnych. Jej głównym zadaniem jest wsparcie bojowe pozostałych jednostek, ale żołnierze są także przygotowani do samodzielnego prowadzenia operacji specjalnych, w tym rozpoznania, wsparcia militarnego i akcji bezpośrednich. Realizują również zadania związane z reagowaniem kryzysowym, zwalczaniem terroryzmu i wspieraniem działań kontrterrorystycznych.
Droga do służby w AGAT wymaga nie tylko doskonałej sprawności fizycznej, lecz także odporności psychicznej, sprawdzanej podczas wymagającej selekcji. W ciągu 15 lat jednostka zbudowała silną pozycję w strukturach Sił Zbrojnych RP.
Tradycja Grup Szturmowych i powstańców śląskich
AGAT przejął dziedzictwo Oddziału Dywersji Bojowej „Agat”, działającego w latach 1943–1944 w strukturach Kedywu Armii Krajowej. Jego żołnierze przeprowadzili m.in. akcję, w której zginął dowódca SS i policji na dystrykt warszawski Franz Kutschera. Patronem gliwickiej jednostki jest gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot” – twórca i komendant główny Armii Krajowej.
Do tej tradycji nawiązuje odznaka rozpoznawcza jednostki. Przedstawia atakującego orła, napis „AGAT” oraz monogram „GS”, oznaczający Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Glob symbolizuje gotowość do działania w obronie interesów Polski w każdym miejscu na świecie.
Żołnierze AGAT-u kultywują również tradycje formacji zasłużonych podczas III powstania śląskiego – Grupy Destrukcyjnej Wawelberga oraz Oddziału Szturmowego kpt. Roberta Oszka. Ich działania, podobnie jak współczesne operacje specjalne, miały znaczenie wykraczające poza bezpośrednie pole walki.
(kik)